Jak správně vybrat autosedačku

Jak správně vybrat autosedačku

Rozhodujícími údaji pro výběr autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho velikosti. Rozhodně nekupujte za každou cenu příliš velkou sedačku, jen aby vám vydržela déle a ušetřili jste. Takové rozhodnutí se může vymstít.

Vaše dítě stráví v autosedačce dlouhé hodiny, aniž by se mohlo výrazně pohybovat. Mezi jinými věnujte pozornost kvalitě polstrování, ale i výhledu z okénka, které bude mít vaše dítě při umístění sedačky v automobilu. Při nákupu si ověřte, že byla sedačka homologována (to je povinné pro všechny autosedačky uváděné na trh), zvláště důležitá je přítomnost značky R44-04 (nejlépe) nebo R44-03 (nákup v našem specializovaném obchodě je méně riskantní). Vyšší bezpečnost zaručují autosedačky, které úspěšně prošly náročnějšími bezpečnostními testy. Výsledky některých testů, které jsou volně dostupné na internetu nemusí být vždy bohužel zcela spolehlivé.

Vyhněte se nákupu již použitých sedaček – nevíte, v jakém stavu se sedačka skutečně nachází a zda nebyla poškozena při autonehodě. Tato poškození nemusí být na první pohled viditelná.

 

Sedačky jsou rozděleny do pěti skupin, které se určují podle hmotnosti dítěte, nikoliv věku:

  • skupina 0 : od narození do 10 kg, přibližně do 1 roku,
  • skupina 0+ : od narození do13 kg, přibližně do12 až 18 měsíců,
  • skupina I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let,
  • skupina II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let,
  • skupina III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let.

 

Některé sedačky jsou určeny pro více hmotnostních skupin najednou:

  • skupina 0/I (a 0+/I) : do 18 kg,
  • skupina I/II/III : od 9 do 36 kg,
  • skupina II/III : od 15 do 36 kg.

 

Dle našich letitých soukromích i pracovních zkušeností doporučujeme pro děti využívat postupně tyto váhové kategorie:

skupina 0+ :  od narození do13 kg, přibližně do12 měsíců

skupina I:      od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let

skupina II/III : od 15 do 36 kg.

 

Pro novorozence jsou nejvhodnější tzv. kolébky nebo vajíčka, ve kterých téměř leží, což je vhodnější poloha než v sedačkách z kategorie 0+/1, které by mohly být zpočátku příliš velké a nepohodlné. Autosedačky z kategorie 0 a 0+ mají praktické madlo pro snadné přenášení a umisťují se vždy zády ke směru jízdy. Tato poloha zajišťuje nejvyšší ochranu především s ohledem na nedostatečně vyvinutou dětskou krční páteř a je dobré vozit dítě v poloze proti směru jízdy co nejdéle. Sedačku můžete převážet na zadním sedadle, ale i na předním sedadle spolujezdce, pokud zde není aktivní airbag!

V dnešní době umožňuje většina kočárků nasazení kojenecké autosedačky na podvozek a proto doporučujeme nejprve vybrat kočárek a teprve potom autosedačku, jelikož nepasují na všechny kočárky stejné značky autosedaček!

Některé modely (zvláště pak sedačky skupiny 0+) se mohou používat společně s praktickou fixační základnou (dodávanou, či volitelně dokoupitelnou), která zjednodušuje používání: základna zůstává v automobilu a samotná autosedačka se na ni v případě potřeby jednoduše zacvakne. Autosedačky skupiny 0+, které se používají pro batolata, totiž neslouží jen jako autosedačky, ale také pro přepravu dítěte z domu do auta nebo jako nástavbu na kočárek. Jejich použití na spaní doma se nedoporučuje, neboť může mít negativní vliv na vývoj zad dítěte. Autosedačky 0+ se dají, na rozdíl od autosedaček vyšších skupin, lehce přenášet.

Jestli nechcete kupovat sedačku přenosnou, kterou můžete převážet i na kočárku, můžete již od narození používat sedačku skupiny 0/I (a 0+/I), která se dá využívat již od narození až do 18 kg, Tato sedačka většinou zůstává v autě na stálo, jelikož je podstatně těžší a nemá žádné madlo na přenášení. Má polohovací skořepinu do několika pozic a poutá se v obou směrech jízdy. Od narození do 13 kg proti směru jízdy, a později do 18 kg dítě sedí již po směru jízdy. V této váhové kategorii jsou děti připoutány vždy samostatnými pětibodovými pásy.

Autosedačky skupiny I: od 9 do 18 kg jsou téměř stejné, pouze nejsou vhodné pro děti od narození a poutají se pouze po směru jízdy. U této váhové kategorie existují dva systémy poutání dítěte: samostatnými pětibodovými pásy nebo pomocí ochranného předního pultíku, kterým je provlečený tříbodový bezpečnostní pás. Výběr je zcela na Vás. Pokud máte ve voze přípravu na systém ISOFIX, můžete si zakoupit sedačku s tímto uchycením. Manipulace je samozřejmě jednodušší a tento systém poutání je také bezpečnější.

Univerzální váhová kategorie skupiny I/II/III od 9 do 36 kg umožňuje autosedačku používat velmi dlouhou dobu, přibližně od jednoho roku až do 12 let! Většinou mají pouze dvě pozice sklonu, ale opěrka hlavy roste s Vaším dítětem až do výšky 150 cm. U této váhové kategorie existují také dva systémy poutání dítěte: samostatnými pětibodovými pásy nebo pomocí ochranného předního pultíku, kterým je provlečený tříbodový bezpečnostní pás. Výběr je zcela na Vás. Pokud máte ve voze přípravu na systém ISOFIX, můžete si zakoupit sedačku s tímto uchycením. Manipulace je samozřejmě jednodušší a tento systém poutání je také bezpečnější.

Pokud máte větší děti než 3 roky a stále cestuje v sedačce do 18 kg, doporučujeme pomalu vybírat poslední váhovou kategorii od 15- 36 kg (skupina II/III).  Vyvarujte se jednoduchým podsedákům bez zádové opěrky a vždy používejte sedačky s opěradly, i když konstrukce umožňuje zádovou opěrku odmontovat. Vždy se rozhodujte pro sedačky s dobře označenými příchytkami na bezpečnostní pásy, které brání špatnému vedení pásu při poutání dítěte, což je pro bezpečnost sedaček kotvených pásy automobilu klíčové. Některé sedačky sedačky s uchycením na systém ISOFIX umožňují polohu vleže – mírné naklonění dozadu, pokud dítě v sedačce spí. V této váhové kategorii doporučujeme zakoupit sedačku s fixačním systémem ISOFIX, pokud samozřejmě máte ve vozidle přípravu.

Co je ISOFIX ?

isofix
ISOFIX je mezinárodní systém, který zajišťuje nejbezpečnější, nejjednodušší a nejrychlejší způsob úpravy upevnění dětské autosedačky bez použití bezpečnostního pásu. ISOFIX je pevná spojovací jednotka s normovanými upevňovacími body pro bezpečnou montáž dětské sedačky ve vozidle a mezitím se stala mezinárodním standardem pro všechny výrobce automobilů a dětských sedaček. Tato upevňovací technika minimalizuje chybu při montáži a optimalizuje ochranné působení pevným spojením mezi dětskou autosedačkou a vozidlem.
Proč ISOFIX?

Bohužel jen asi 30 % dětských autosedaček, poutaných prostřednictvím běžného bezpečnostního pásu, je instalováno do vozidla správně. Při používání systému ISOFIX je jich na druhou stranu osazeno správně 96 %.*
* Svaz německých pojišťoven (GDV)

Nejdůležitějším argumentem systému ISOFIX je extrémně jednoduchá a rychlá montáž a demontáž sedačky a s tím související zlepšená bezpečnost. Protože jsou sedačky ISOFIX zásadně vybaveny podpůrnou nohou anebo pásem Top Tether, sníží se pohyb dopředu a do stran. Kromě toho je dětská autosedačka pevně upevněna během jízdy i bez dítěte.

isofix+ Co je ISOFIX+:
Sedačky ISOFIX+ používají instalační systém ISOFIX a k tomu ještě V-popruh, což je horní popruh, který představuje třetí kotvicí bod, čímž se zvyšuje stabilita sedačky. V případě nehody naše inteligentní technologie V-popruhu pohlcuje nárazové síly v proporcích k silám vyvinutým při střetu, čímž se výrazně snižuje jakýkoli dopředný či rotační pohyb při nárazu. Ještě více ochrany pro vaše dítě.
isofit ISOFIT a ISOFIX:
U systémů ISOFIX a ISOFIT se jedná o dětské autosedačky, které jsou přes západky (konektory) spojené s karosérií vozidla. U sedaček ISOFIX je dítě zajištěno integrovaným systémem 5bodového pásu nebo předním pultíkem, u systému ISOFIT 3bodovým pásem vozidla. Dalším rozdílným znakem je klasifikace dětských sedaček. Označení ISOFIX se používá pro skupinu 0+ a 1 a označení ISOFIT pro skupinu 2 - 3