Jak správně vybrat kočárek

Jak správně vybrat kočárek

Je těžké v dnešní době vybrat ten pravý kočárek.

Hodně budoucích maminek, které čekají první miminko a nemají žádné zkušenosti s výběrem kočárku a mají snahu si na úvod zjistit co nejvíce informací od svých kamarádek, z časopisů, internetu a dalších dostupných zdrojů, kterých je dnes opravdu mnoho. Toto je samozřejmě fajn a určitě velmi užitečné, ale jak praví pořekadlo, nic se nemá přehánět.

Na základě takto získaných informacích si často maminky vypracují seznam toho, co by měl kočárek splňovat, ale už si neuvědomují, že každá z nich má jiné požadavky a jiné priority, proto univerzální recept neexistuje. Vždy je důležité si promyslet, co je pro vás důležitější a čeho se dokážete vzdát na úkor něčeho jiného, protože zrovna takovouto funkci možná ani potřebovat nebudete nebo úplně minimálně.

Často rodiče přemýšlí, jestli si na úvod nekoupit hluboký kočárek, aby se tam dítě vešlo co nejdéle v zimě i s fusakem, a až pak sportovní. Toto se dá dnes již považovat za naprosto zbytečnou úvahu, většina výrobců dnes vyrábí dostatečně velké hluboké díly - vaničky,  u tzn. trojkombinací sportovních kočárků a v takovémto hlubokém dílu vám vydrží dítě podle toho, jak rychle roste a přibírá na váze,  do  6 měsíců.

Po této době už vám stejně v hlubokém kočárku dítě nevydrží a bude se snažit v něm sedat, protože bude chtít vidět na jízdu kolem sebe! Takže klidně volte trojkombinaci sportovního kočárku s hlubokým dílem a autosedačkou a v konečném výsledku to bude stejně dobré a určitě i levnější řešení.

 

Dalším mýtem je, když rodiče hledají u kočárku za každou cenu otočnou rukojeť nebo otočnou sedací část, aby na sebe s dítětem viděli. Věřte tomu, že dítě chce za jízdy vidět co se děje kolem a váš vnitřní pocit kontroly není narušený, pokud dítě sedí po směru jízdy, protože většina kočárků má průhled v boudičce tak velký, že kontrolu nad ním neztratíte.

Navíc u většiny kočárků s otočnou sedací částí je otočná sedací část mnohem užší, je to daň za to, že se dá otočit, což znamená nejenom menší pohodlí pro vaše dítě, ale hlavně vám v takovémto kočárku vydrží mnohem kratší  dobu..

České a slovenské maminky mají další jeden pro nás originální mýtus, že každý správný kočárek musí mít nánožník, aby bylo dítěti teplo. Samozřejmě je to lepší pokud ho má, ale není to nutnost. Některé značky nepoužívají nánožníky, ale super teplé fusaky, které dostatečně zahřejí vaše dítě v každém počasí.

Rodiče si často myslí, že když si koupí dražší kočárek, nemusí se o něj už starat, že je bezúdržbový. Takovýto bezúdržbový kočárek zatím ještě nikdo nevyrobil. O kočárek je potřeba se vždy starat, nejlépe podle návodu k obsluze, nafukovací kola pravidelně dofukovat, kočárek udržovat čistý a pohyblivé části čas od času promazat silikonovým olejem !!

Jednoduše řečeno pokud se budete o kočárek starat, je velká pravděpodobnost, že vám bude sloužit dobře po celou dobu, kdy ho vaše dítě bude potřebovat.

Teď přistupme k samotnému výběru kočárku, který bychom mohli rozdělit takto:

 1. Kombinované kočárky
  V současné době je tato kategorie nejvíce využívanou kategorií, jak z ekonomického, tak i praktického hlediska. Hlavní výhodou je to, že trojkombinace kočárků splňuje potřeby rodičů a dítěte od jeho narození až do doby než přestane kočárek potřebovat. Dítě začíná kočárek používat nejprve s hlubokým dílem, tzv. vaničkou. Později, když je dítěti cca 6 měsíců a více, podle toho jak roste a přibývá na váze, přechází dítě do sportovního kočárku, kdy se na rám kočárku nasadí sedací část a kočárek se používá jako sporťák. Většina kombinovaných kočárků se prodává včetně autosedačky skupiny 0+, která jde nasadit na podvozek kočárku. Případně si můžete autosedačku vybrat i od jiného výrobce.
 2. Hluboké kočárky
  Tyto kočárky jsou vhodné maximálně do 1 roku dítěte, ale je potřeba počítat s tím, že některé děti už po 6 měsíci věku nechtějí v hlubokém kočárku být nebo se snaží sednout si v něm, protože chtějí vidět ven na to co se děje kolem. Kočárek má pouze hlubokou korbu, nikoliv sportovní variantu. Na některé podvozky jde nasadit kojenecká autosedačka.
 3. Sportovní kočárky
  Sportovní kočárky jsou vhodné pro děti od 6 měsíců věku, často bývají zařazeny do  3-kombinace a jsou to kočárky, které jsou přizpůsobeny svými funkcemi náročným požadavkům zákazníků, aby se s nimi dalo jezdit v jakémkoliv terénu, aby byli maximálně odpružené, měli aretaci předních kol, nebo aby měli pohotovostní brzdu pro přibrzďování při jízdě. Je to dnes nejvyužívanější varianta kočárku na trhu.
 4. Golfové hole
  Tyto kočárky jsou určeny spíše pro starší dítě, které už většinou umí samo chodit a kočárek využije hlavně na delší procházky, nákupy, na cestách, dovolenou a jiné podobné příležitosti. Výhodou je velmi dobrá skladnost a hmotnost.

Na co se zaměřit při výběru kočárku a k čemu přihlídnout podle vašich potřeb:

 • Účel, pro který si kočárek kupujete
  Toto je nejdůležitější věc, kterou rodiče musí mít ujasněnou před tím, než si kočárek začnou vybírat. Základní otázka je, kde bydlíte a kde a jak se budete s kočárkem pohybovat a cestovat. Pokud bydlíte v centru města a jste spíše městský typ, tak potom možná není potřeba dávat až tak velký důraz na to, aby kočárek splňoval funkce do terénu a naopak pokud bydlíte na vesnici či plánujete jezdit hodně do terénu. Pokud budete vozit kočárek v autě, musíte vědět, jak velký máte zavazadlový prostor, aby se vám tam kočárek po složení vlezl, důležité je sledovat jednoduchost skládání a velikost kočárku po složení. Jestliže bydlíte v domě s výtahem, je dobré si uvědomit, že šířka kočárku by měla být menší než je výtah samotný, proto si toto dopředu změřte, vyhnete se tak nepříjemnému překvapení.

Přejeme Vám štastný výběr kočárku a pokud si nebudete vědět rady, můžete se osobně zastavit u nás na kamenné prodejně, kde Vám určitě s výběrem poradí partička zkušených a vyškolených prodejců.

Váš ,,DĚTSKÝ RŮŽEK".